Fotografska razstava Tanje Verlak

Via Fotografia (od 20. 9. 2022 do 21. 10. 2022 @Atrij ZRC)

Fotografska razstava Tanje Verlak

Fotografska razstava Tanje Verlak 1500 844 Medijske

Vljudno vabljeni na odprtje razstave Tanje Verlak Via Fotografia, ki bo v Atriju ZRC, 20. septembra, ob 18h.

Tanja Verlak se predstavlja s fotografsko serijo Polnoč v Mumbaju, ki je nastala med letoma 2012 in 2019 v sklopu njenega doktorskega študija na Royal College of Art v Londonu. Serija črno-belih analognih fotografij je začela nastajati v Indiji, vendar ni geografsko vezana na največje mesto na indijski podcelini, kot bi utegnili sklepati po naslovu, saj so posnetki nastajali tudi drugod po svetu. Avtorica zagovarja univerzalnost motivov, ki se osvobojeni vezanosti na prostor in čas lahko pojavljajo kjerkoli in kadarkoli. Univerzalnost se povezuje z obrobnostjo, saj serija prinaša motiviko, ki sama po sebi nima ambicije po nečem večjem, a v interpretaciji Verlakove dobi na pomenu: obrobne motive ali motive, ki se izmikajo pogledu, izpostavi v monumentalnih in srednje velikih formatih kot izseke iz sveta, ki bi jih večina utegnila spregledati, pritegnejo pa zanimanje pozornih opazovalcev. Naslov razstave, Via Fotografia, hote spominja na topografsko izrazoslovje, kot je npr. oznaka smeri, ko nas pot pelje do cilja skozi nek kraj in besedo »via« beremo v pomenu »skozi«. Tanja Verlak na poti »skozi fotografijo« odkriva svet v odmiku od ustaljenega pogleda, kar odpira razmislek o pestrosti načinov gledanja.

/…/ Leta 1859 se je ameriški polihistor Oliver Wendell Holmes proslavil z zanimivo, a neobičajno tezo, da je svet kot tak pravzaprav slika in da je vse, kar potrebujemo, nekaj negativov stvari, ki si jih je vredno ogledovati iz različnih zornih kotov. Ko enkrat že imamo fotografsko podobo sveta, je njegova stvarnost odveč. Taka nezaslišana trditev fotografijo vidi kot – trenutno in spontano – referenco vsega, kar je kdaj bilo. Predlaga, naj fotografska reprezentacija nadomesti vidni svet in orientira ljudi v njem. Holmes je napovedoval, da bo stvarnost v prihodnosti spravljena v arhivih in jo bomo obiskovali v knjižnicah. /…/

Dr Tanja Verlak

(Združeno kraljestvo Velika Britanija in Severna Irska, Royal College of Art)

Razstava bo na ogled do 21. 10. 2022. Na voljo še:

Ogled izvorne novice

na hhttps://uifs.zrc-sazu.si/sl/dogodki/via-fotografia